Categories: Viral

71 ditë lüftë/ Putin merr vendimin e rëndësishëm, ja çfarë pritet të ndodh

71 ditë l uftë! Rusia ka shpallur një armëpushim treditor për të lejuar evakuimin e civilëve nga Azovstal. OKB-ja dhe Zelensky konfirmojnë se dhjetëra njerëz u evakuuan nga Mariupol. Trupat ruse arritën të depërtojnë në perimetrin e uzinës së çelikut ku janë të bllokuar rreth dy mijë luftëtarë të batalionit Azov.

Evakuimet nga Mariupol: Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se 344 njerëz u evakuuan nga Mariupol dhe zonat përreth në Zaporizhzhia. Ai gjithashtu bëri thirrje për një armëpushim për të evakuuar ata që mbeten në Mariupol, veçanërisht gratë dhe fëmijët që mbeten të bllokuar në fabrikën e çelikut Azovstal.

“Beteja të përgjakshme” në Azovstal: Komandanti i Regjimentit të Azov brenda uzinës Azovstal, nënkoloneli Denys Prokopenko, tha se ka “beteja të rënda dhe të përgjakshme” që po zhvillohen brenda kompleksit pasi forcat ruse depërtuan. Kryetari i Bashkisë së Mariupol Vadym Boichenko tha të mërkurën se betejat e reja kanë shpërthyer në uzinë, ku qindra civilë – përfshirë 30 fëmijë – janë ende të bllokuar brenda së bashku me mbrojtësit e fundit ukrainas në qytet.

Rusia thotë se do të hapë korridoret e evakuimit: Ministria ruse e Mbrojtjes tha se pret të hapë korridoret e evakuimit për civilët nga uzina e çelikut Azovstal pranë Mariupol duke filluar nga e enjtja. Evakuimet janë caktuar të zhvillohen nga 5 maji deri më 7 maj nga ora 8 e mëngjesit deri në 6 pasdite me orën e Moskës, tha ministria.

Rusia synon armët e huaja: Sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby tha se gjatë raundit më të fundit të sulmeve ajrore në Ukrainë, forcat ruse “po përpiqeshin të godisnin ato që ne vlerësojmë si objektiva kritike të infrastrukturës drejt Perëndimit” në Ukrainë, duke përfshirë “energjinë elektrike, transportin”. Përkundër atyre sulmeve, SHBA-ja është ende në gjendje të “rrjedhë” ndihmë ushtarake në rajon, duke përfshirë “sistemet e armëve” dhe materiale të tjera, tha Kirby.

Sulmet në linjat e furnizimit: Sulmet ruse në linjat e furnizimit të Ukrainës po intensifikohen dhe hetuesit po mbledhin prova të përpjekjeve të Rusisë për të shkatërruar sistematikisht infrastrukturën kryesore. Stacioni i energjisë Lviv ishte ndër gjashtë objektet hekurudhore në Ukrainën qendrore dhe perëndimore të shënjestruar nga forcat ruse të martën – rrjeti hekurudhor tani një nga objektivat kryesore të Rusisë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago