Categories: Viral

A do i kthehet kundër Putin? Oligarku rus humbet shumë nga pasuria e tij prej lüftës

Oligarku rus Alisher Usmanov “humbi” parzmoren e tij Mercedes-Maybach si pjesë e sanksioneve kundër Rusisë nga shtetet e Bashkimit Europian.

Sipas Corriere della Sera, makina u konfiskua si pjesë e sanksioneve kundër oligarkëve, të cilët kanë marrëdhënie të ngushta me presidentin rus.

Mercedezi Maybach S 650 është i blinduar dhe mund të mbrojë edhe kundër su lmit me eksp loziv. Gomat e makinës gjithashtu mund të përballojnë edhe sul met me a rmë apo edhe shpërth imet.

Dritaret janë katër inç(10 cm) të trasha dhe dyert mund të hapen vetëm me pistona hidraulikë. Makina peshon 5 ton.

Motori që ndodhet në pjesën e përparme të makinës është versioni V12 me një kapacitet prej 6 litrash që prodhon 612 hp (kuaj fuqi). Këtë makinë Usmanov e ka blerë në vitin 2018, për 600.000 euro.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago