Categories: Viral

A do tërhiqet tani/ Putin merr göditjen fatale nga Putin

Kryeministri japonez Fumio Kishida nga Britania e Madhe ka njoftuar sanksionet e radhës kundër Rusisë pas nisjes së pushtimit të Ukrainës.

Më konkretisht, emrat e 140 njerëzve të tjerë do të shtohen në listën e atyre që do t’u ngrihen asetet. Ndërkohë, embargoja e eksporteve do të zgjatet për 70 organizata të tjera dhe kompani të mëdha ruse në vend. Më specifikisht, sanksionet shënjestrojnë kompanitë e teknologjisë së lartë që kanë mundësi të aplikohen në ambiente ushtarake.

Kujtojmë se ditën e djeshme kryeministri japonez bëri po ashtu të ditur se vendi i tij do të përdorë bërthamorë për të reduktuar varësinë nga energjia ruse. Japonia mbështetet shumë në gazin rus, sidomos, pas mbylljes së reaktorëve bërthamorë pas katastrofës në Fukushima dhe cunamit të vitit 2011.

Megjithatë, ndërsa pret zgjedhjet dhe rritja e çmimeve të energjisë po shtrydh buxhetet e votuesve, Kishida tha se energjia bërthamore do të jetë pjesë e politikave të ardhshme në këtë sektor.

Sipas kryeministrit japonez, Japonia do ta trajtojë “natyrën e cenueshme të vetë-mjaftueshmërisë së saj energjetike” duke zgjeruar burimet nga të cilat blen energjinë, duke promovuar burimet e rinovueshme të energjisë dhe duke përdorur energjinë bërthamore për të diversifikuar burimet e saj.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago