Categories: Viral

A është ky momenti i vizave? Sholz i kërkon Macronit të hiqen bllokadat për Ballkanin

Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti francez Emmanuel Macron u takuan të hënën në mbrëmje për bisedime në Kancelari në Berlin.
Në takim është folur edhe për Ballkanin Perëndimor, ku në njoftimin zyrtar të Kancelarisë thuhet se do të punohet për kapërcimin e të gjitha bllokadave ekzistuese.

“Ne i qëndrojmë premtimit tonë për anëtarësim”

“Bllokadat ekzistuese duhet të kapërcehen në interes të përgjegjësisë evropiane dhe arsyes gjeostrategjike”, bëri thirrje Scholz.

Kancelari Olaf Scholz po ashtu e uroi Emmanuel Macron “me gjithë zemër” për rizgjedhjen e tij si president francez. Në takim u tha edhe se “vendi i Ukrainës i përket Europës”

“Në këto zgjedhje, Franca ka zgjedhur qartë Evropën. Kjo është një shenjë e mirë”, tha Scholz të hënën në takimin me Macron në Kancelarinë Federale në Berlin.

“Ne të dy kemi qenë dakord për një kohë të gjatë: vendet tona mund të përballojnë me sukses sfidat e mëdha të kësaj kohe vetëm nëse veprojmë së bashku në kuadrin e një Evrope të fortë dhe sovrane. Ne duam të vazhdojmë në këtë rrugë së bashku. Dhe mezi po e pres veçanërisht këtë.”

Partneriteti dhe miqësia franko-gjermane është më e rëndësishme se kurrë sot, theksoi Scholz – “si një gur themeli, si një motor dhe si një burim frymëzimi për projektin evropian dhe për të ardhmen e Evropës”.

Ndryshe, Kancelari gjerman më 4 maj priti në takim kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, ku premtoi që do të këmbëngulë tek të gjitha shtetet e BE-së që të largohen vizat për kosovarët sa më parë që të jetë e mundur.

“Përparimi i mëtejshëm duhet të bëhet tani edhe në liberalizimin e vizave për Kosovën. Qeveria federale e ka fiksuar këtë si objektiv në marrëveshjen e koalicionit dhe për këtë unë angazhohem me këmbëngulje në Bashkimin Evropian, në bisedat me partnerët angazhohem me këmbëngulje”, tha Scholz.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago