Categories: Viral

A u tërhoq apo thjesht Rusia nuk mundi ta pushtojë Kievin?

Me përparimin e palëve në negociata sot në Stamboll, Rusia ka thënë se do të pushojë përpjekjet për pushtimin e kryeqendrës ukrainase, Kievit.

Por sa afër ishte në të vërtet që ta pushtonte kryeqytetin Rusia?

Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt, me qëllimet e shprehura nga presidenti rus Vladimir Putin për “demilitarizimin dhe denazifikimin” e Ukrainës.

Në përgjigje të kësaj, Ukraina zyrtare kishte shpërndarë rreth 18 mijë armë për vullnetarët në ditën e dytë të luftimeve – shumica prej të cilëve në kryeqytet – si dhe kishte dhënë instruksione për të ndërtuar bomba nga gazi.

Rusia është përpjekur që ta rrethojë Kievin për javë të tëra, por forcat ukrainase kanë mbajtur kontrollin e zonave të mëdha përreth qytetit. Trupat ruse ishin afruar rreth 20km distancë prej kryeqytetit Kiev, duke avancuar deri në paralagjen e Irpin.

Kievi është gjendur nën sulme kontstante me raketa, eksplodime dhe të shtëna me armë përreth qytetit që nga fillimi i pushtimit. Sot, e martë, Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe ka thënë se Ukraina me sukses ka zmbrapsur forcat ruse nga një numër pozicionesh.

Po ashtu, Ukraina ka lansuar një seri të kundërsulmeve përreth Kievit në javët e kaluara si dhe ka rifituar territor që ishte okupuar nga trupat ruse.

Megjithatë, për tërë këtë luftë më shumë se njëmujore, ka një çmim. Ka më shumë se 100 të vrarë në Kiev që nga fillimi i pushtimit të Kievit, ka konfirmuar kryetari i kryeqytetit, Vitali Klitschko.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago