Categories: Viral

Agresioni rus/ Zelensky del me mesazhin urgjent: Për herë të parë…

Presidenti ukrainas Volodomyr Zelenskiy tha se evakuimet nga Mariupol do të vazhdojnë nesër nëse plotësohen “të gjitha kushtet e nevoshme”

“Sot, për herë të parë në të gjitha ditët e luftës, ky korridor jetik ka filluar të funksionojë”, tha ai. “Për herë të parë pati dy ditë armëpushim real në këtë territor”.

Në fjalimin e tij të fundit, ai tha:

Ne do të vazhdojmë të bëjmë gjithçka për të evakuuar njerëzit tanë nga Azovstal, nga Mariupol në përgjithësi. Organizimi i korridoreve të tilla humanitare është një nga elementët e procesit të negociatave në vazhdim. Është shumë kompleks. Por sado e vështirë të ishte, më shumë se 350,000 njerëz u shpëtuan nga zonat e armiqësive…

Sot, trupat ruse vazhduan të sulmojnë territorin e shtetit tonë. Objektivat që ata zgjedhin vërtetojnë edhe një herë se lufta kundër Ukrainës është një luftë shfarosëse për ushtrinë ruse. Ata kishin në shënjestër magazinat e ndërmarrjeve bujqësore. Depoja e drithit u shkatërrua. Është granatuar edhe magazina me plehra. Ata vazhduan granatimet e lagjeve të banuara në rajonin e Kharkiv, Donbas, etj.

Ata po grumbullojnë forca në jug të vendit në përpjekje për të sulmuar qytetet dhe komunitetet tona në rajonin e Dnipropetrovsk.

Cili mund të jetë suksesi strategjik i Rusisë në këtë luftë? Sinqerisht, nuk e di. Jetët e shkatërruara të njerëzve dhe pronat e djegura ose të vjedhura nuk do t’i japin asgjë Rusisë. Kjo vetëm do të rrisë toksicitetin e shtetit rus dhe numrin e atyre në botë që do të punojnë për të izoluar Rusinë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago