Categories: Viral

Alarmon Ukraina për apetitet e Rusisë: Po e synon krejt Evropën

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky në adresimin e tij më të fundit, ka thënë se Rusia ka për cak jo vetëm shkatërrimin e Ukrainës, por edhe vet projektin evropian, raporton BBC.
Zelensky falënderoi kryeministrin britanik Boris Johnson për vizitën në Kiev, duke theksuar se Londra për asnjë moment nuk ka hezituar ta ndihmojë Kievin, dhe se mbrojtja e demokracisë dhe Evropës do të mbesin të shkruara në histori.

“ Qëllimi i aleancës tonë kundër Iuftë është plotësisht e qartë, që sa më shpejtë të merr fund kjo luftë e filluar nga Rusia. Të çlirojmë vendin tonë dhe pushtuesi dhe të garantohet siguria për Ukrainën, demokracia dhe liria e popullit të Evropës Lindore”, tha Zelensky.

Presidenti ukrainas konsideron që agresioni rus nuk është i kufizuar vetëm në Ukrainë, dhe se do të godet të gjitha vendet, raporton BBC.

“Nga shkatërrimi i lirisë, e vetë jetët tona. I tërë projekti evropian është cak i Rusisë”, shtoi Zelensky.

I pyetur nëse Moska ka mundur të pret që në ditën e 45-të të pushtimit të ketë një situatë të tillë, Zelensky tha: “Jo, nuk kanë mundur ta imagjinojnë. Këtë situatë e ka sjellë uniteti jonë. Çdo ukrainas që më 24 shkurt vendosi të kundërshtojë Rusinë, ka zgjedhur Ukrainën dhe lirinë e të ardhmen e këtij vendi”.

Ai theksoi se Iufta nuk është afër fundit, pasi Rusia po vazhdon veten ta ngushëllojë me iluzione duke angazhuar ushtarë shtesë.

“Kjo do të thotë se nevojiten më shumë sanksione. Nevojiten më shumë armë për shtetin tonë”, shtoi Zelensky.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago