Categories: Viral

Aleati i Erdoganit kundër zgjerimit të NATO-s: Kjo e provokon Rusinë për luftë

Lideri i partisë nacionaliste turke, Devlet Bahceli, që është në aleancë me presidentin turk Erdogan, është shprehur kundër zgjerimit të NATO-s që përfshin Suedinë e Finlandën brenda aleancës ushtarake.

Behceli ka thënë se kjo do ta provokojë Rusinë dhe ta zgjerojë luftën përtej Ukrainës.

Ai ju ka thënë deputetëve të partisë së tij që opsioni më i mirë është që dy shtetet t’i lënë në “dhomën e pritjes së NATO-s”, raporton televizioni amerikan KSTP, transmeton Gazeta Express.

“Hyrja e Suedisë dhe Finlandës në NATO do të thotë fuqizim i luftës në Ukrainë dhe zgjerim të saj në aspektin gjeografik”, ka thënë ai.

Ai gjithashtu ka akuzuar dy shtetet njëjtë si Erdogan për “ndihmë të militantëve kurdë”.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago