Viral

Ali Ahmeti: Nga zyrtarja e lartë amerikane kam kërkuar që rastin Kumanova ta hetojë FBI e CIA, përgjigja më erdhi pas një jave

Kreu i shqiptarëve të Maqedonisë, njëkohësisht Kryetari i BDI-së z. Ali Ahmeti, ka treguar në emisionin n’Demos disa detaje të pathëna më parë për rastin Kumanova, rast ky që ka ngjallur vazhdimisht reagime të shumta.

Ali Ahmeti ka treguar se personalisht është marrë me ndriqimin e rastit dhe për këtë rast kishte biseduar me një zyrtare të lartë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

“Unë këtë çështje e kam hapur edhe me komunitetin ndërkombëtar, ku kam kërkuar që ky proces të përsëritet, që ky proces të vëzhgohet nga komuniteti ndërkombëtar, dhe kam kërkuar, ka qenë zv. sekretarja e shtetit znj. Victoria Nuland në atë periudhë dhe i them; a ka mundësi të na ndihmoni në diçka, një hetim i pavarur të bëhet nga institucionet me relevancë ndërkombëtare, po në këtë rast nga CIA dhe FBI, dhe e kam arsyetuar se në atë kohë FBI u angazhua në ndriqimin e rastit të Ilir Metës, nëse u kujtohet një kontest, dhe pas një jave mu kthy përgjigja, por edhe në moment pata një përgjigje që unë kërkesën do e përcjelli, kam konsideratë për këtë që kërkoni, por nuk vendosim ne organet politike, por vendosë vet FBI-ja a e merr përsipër hetimin e këtij problemi“, tregoi Ali Ahmeti.

Më tutje ai ka treguar se “dhe pas një javësh më erdhi përgjigja se ajo nuk do të ndodhë. Dhe e keqja ku është këtu, se partitë politike po i keqpërdorin, unë jam për t’u zgjidhë problemi, unë jam për të dalur në sipërfaqe e vërteta“.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago