Categories: Viral

Amerika e alarmuar: Koreja e Veriut po përgatitet për testin e ri bërthamor

Janë rritur gjasat që Koreja e Veriut së shpejti të testojë një armë nukleare për herë të parë që nga viti 2017, si shenjë për të përmirësuar arsenalin e vetë dhe që të rris presionin politik, kanë thënë analistët nga Shtetet e Bashkuara dhe nga Koreja e Jugut, shkruan Reuters.

Dy zyrtarë amerikanë thanë për Reuters se ka indikacione se Peniani mund jetë duke u përgaditur për një lloj testi, duke përfshirë aktivitetin afër stacionit bërthamor të Punggye, edhe pse koha e saktë nuk është ende e saktësuar.

Një zyrtar ushtarak nga Koreja e Jugut konfirmoi se ata janë duke ndjekur aktivitetin për të rivendosur një tunel që përdoret për testime nukleare.

Zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby, ka refuzuar të komentoj% këtë javë, por tha se Washingtoni është i shqetësuar rreth mundësisë për testime të reja sepse ato do të ishin mundësi për Korenë e Veriut për të pasuruar arsenalin e saj.

“Sa herë ju testoni, ju mësoni… Ne e dimë që ky është një program që ata duan ta përmirësojnë”, tha ai shkurt të enjten. “Dhe natyrisht, ne jemi të shqetësuar rreth përpjekjeve për ta bërë një gjë të tillë”, shtoi Kirby.

Analisët thonë se testimet e shumta mund t’i ndihmojnë Koresë së Veriut për të arritur qëllimin e saj shtetëror për prodhimin e kokave të vogla bërthamore dhe përmirësimit të besueshmërisë së tyre.

Një rifillim i testimeve bërthamore mund të dërgojë trazira politike në regjion. Kina dhe Rusia iu patën bashkuar Shteteve të Bashkuara dhe anëtarëve të tjerë të Kombeve të Bashkuara në sanksionimin e Penianit ndaj testimeve paraprake, por në momentet pas fluturimit të raketës balistike ndërkontinentale në javën e fundit, Pekini dhe Moska kanë shfaqur kundërshtime ndaj ndonjë mase të re dhe thanë se sanksionet duhet të lehtësohen.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago