Categories: Viral

Anëtarësimet në NATO, kërcënon Rusia: Britaninë e rrafshojmë për 200 sekonda dhe Finlandën për 10 sekonda

Një zyrtar i lartë rus ka kërcënuar se me armët bërthamore që disponon Rusia, mund ta “rrafshojë” Finlandën për 10 sekonda dhe Britaninë për 200 sekonda.

Kreu i Komitetit të Mbrojtjes, Aleksey Zhuravlyov, i bëri këto deklarata disa ditë pasi Finlanda ka deklaruar se do të aplikojë për t’u bërë pjesë e NATO-s.

Vladimir Putin i tha më herët gjatë së shtunës, presidentit të vendit se po bënte një “gabim” duke aplikuar për t’u bashkuar me NATO-n kur të dy udhëheqësit folën në telefon

Aleksey Zhuravlyov, tha se ishte “absolutisht legjitime” që Rusia “të vërë në dyshim ekzistencën” e Finlandës.

Ai u pyet nëse Rusia tani kishte nevojë të staciononte raketat e saj bërthamore duke përfshirë Sarmat – të njohur në Perëndim si Satan-2 – në kufirin me fqinjin e saj.

“Per çfarë? Nuk kemi nevojë”, u përgjigj ai.“Ne mund të godasim me një Sarmat nga Siberia dhe madje të arrijmë deri në Mbretërinë e Bashkuar .

Dhe nëse godasim nga Kaliningrad, koha e arritjes është 200 sekonda , ndërsa në Finland arrin për 10 sek- kështu që vazhdoni djema.”

Në përgjigje të vendimit të Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, Rusia gjithashtu ndërpreu furnizimin me energji elektrike.

Megjithatë presidenti finlandez Sauli Ninisto i tha Putin se Finlanda do të aplikojë për anëtarësim në NATO në ditët e ardhshme.

Ai i tha presidenti rus se lëvizjet e fundit nga Rusia, së bashku me pushtimin e Ukrainës, “kanë ndryshuar mjedisin e sigurisë në Finlandë”.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago