Categories: Viral

“Armiku i padukshëm” që goditi ushtrinë ruse

Agjencia e Ukrainës për Energjinë Bërthamore njoftoi se Çernobili është sërish në duart e Ukrainës.

Është publikuar gjithashtu një dokument, që duket se do të thotë se është arritur një marrëveshje mes palëve ukrainase dhe ruse për tërheqjen e forcave ruse dhe dorëzimin e zonës rreth termocentralit bërthamor të Çernobilit përsëri në duart e Ukrainës.

Mediat ukrainase publikuan sot një informacion interesant, duke transmetuar një deklaratë të kompanisë bërthamore kombëtare ukrainase Elektroatom.

Elektroatom tha në një deklaratë se ushtarët rusë, të cilët ndodhen në Çernobil, “po ikin me kokë” drejt kufirit me Bjellorusinë.

“Okupatorët që pushtuan termocentralin bërthamor të Çernobilit dhe objektet e tjera në zonën e përjashtuar marshuan në dy kolona drejt kufirit me Bjellorusinë”.

Ata theksojnë se ushtarët rusë morën doza të konsiderueshme rrezatimi dhe u kapën paniku në shenjat e para të sëmundjes nga rrezatimi.

“Para kësaj, ata hapën llogore në Pyllin e Kuq – pjesa më e ndotur e Zonës me rrezatim. Në mesin e ushtrisë shpërtheu paniku”.

Energoatom tha se një numër i vogël ushtarësh rusë mbetën në uzinën e Çernobilit.

“Konvoji i ushtrisë ruse, i cili ndodhet në qytetin Slavutych, po përgatitet gjithashtu të largohet nga Ukraina”.

Të njëjtin lajm e ka konfirmuar edhe Yaroslav Emelyanenko, anëtar i Agjencisë Shtetërore për Menaxhimin e Zonës së Përjashtimit të Ukrainës.

“Shtatë autobusë mjekësorë me njerëz brenda mbërritën në orën 12:20 në Homel, Bjellorusi, në Qendrën për Mjekësi Radiologjike. Ushtarët rusë sillen rregullisht atje”, ka shkruar Emelyanenko në faqen e tij në Facebook.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago