Viral

Avancojnë forcat ukrainase në veri, në kundërsuIm me trupat ruse

Një kundërsuIm ukrainas në veri vazhdon të prishë linjat ruse të furnizimit. Ukrainasit kanë marrë një sërë fshatrash në këtë zonë në lindje të Kharkiv.

“Forcat ruse nuk kryen operacione suImuese në drejtimin Kharkiv. Përpjekjet kryesore u përqendruan në parandalimin e avancimit të trupave tona në zonën e vendbanimit Vesele”, tha të premten Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës.

CNN raportoi herët të premten se dy ura në zonë ishin prishur, sipas imazheve satelitore. Duket e mundshme që njësitë ruse shkatërruan urat në një përpjekje për të mbrojtur linjat e tyre të furnizimit nga përparimet e mëtejshme të Ukrainës.

Diku tjetër në rajonin e Kharkiv, rusët duket se po përdorin artileri në mënyrë sporadike, por me efekt vdekjeprurës.

Të enjten, granatimet e qytetit të Derhaçit vranë dy persona, sipas administratës lokale, dhe shkatërruan qendrën humanitare dhe objektet mjekësore.

Derhachi është rreth 10 milje (16 kilometra) në veri të Kharkiv, i cili është qyteti i dytë më i madh i Ukrainës.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago