Categories: Viral

Avioni i NATO-s, ndjekje avionit të Air Serbia në qiellin rus

Kontrolli rus i trafikut ajror ka informuar Beogradin se një avion Iuftarak i Aleancës po ndiqte një avion të Air Serbia jo shumë larg kufirit të Rusisë me Letoninë, tha presidenti serb.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha të enjten mbrëma se kontrolli rus i trafikut ajror kishte informuar Beogradin të mërkurën se një avion Iuftarak i NATO-s po gjurmonte një aeroplan të Air Serbia në hapësirën ajrore ruse jo shumë larg kufirit të Rusisë me Letoninë.

“Nesër shteti do të dërgojë një kërkesë – të kërkojmë informacione shtesë nga rusët, por do të kërkojmë edhe nga NATO informacion dhe të shohim se nga kush rrezikohet aviacionin civil. Do të ishte mirë që ta na thonë këtë”, ka thënë ai për Radio Televizionin e Serbisë (RTS).

Vuçiç tha se ai ishte një Iuftëtar ushtarak, se i ngjante më së shumti një Phantom 15 ose një Eurofighter, dhe se “e qartë në zonën ajrore ruse ishte një nga avionët e NATO-s që shkoi vetëm një kilometër poshtë avionit tonë”.

Ai tha se Serbia ka koordinatat e sakta se ku është shfaqur avioni.

“Këtë po ju them që të kuptoni shkallën e presionit me të cilin po përballemi, sepse Serbia është i vetmi vend që ka fluturime me Moskën dhe Shën Petërburgun në të njëjtin nivel siç kishte.

Ata thanë se gjaku ukrainas ishte në avionët tanë, por nuk mbaj mend asgjë që të kenë ndërprerë fluturimet Kiev – Londër, Kiev – Budapest dhe Kiev – Vjenë kur NATO bombardoi Serbinë”, theksoi Vuçiç, duke hedhur sërish një paralele mes dy realiteteve.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago