Categories: Viral

BE përgatit urgjentisht sanksione tjera kundër Rusisë, Gjermania ndryshon qëndrim për gazin

Bashkimi Europian ka dënuar “në termat më të ashpër të mundshëm” mizoritë e raportuara në Bucha të Ukrainës dhe po përgatit sanksione të mëtejshme kundër Rusisë “si një çështje urgjente”.
Josep Borrell, shefi i politikës së jashtme të BE-së, lëshoi ​​një deklaratë në emër të bllokut, shkruan Sky News.

Imazhet bezdisëse të një numri të madh të vdekjeve dhe VlKTlMAVE civile, si dhe shkatërrimi i infrastrukturës civile tregojnë fytyrën e vërtetë të Iuftës brutale të agresionit që Rusia po zhvillon kundër Ukrainës dhe popullit të saj… Masakrat në qytetin Bucha dhe qytete të tjera të Ukrainës do të përfshihen në listën e mizorive të kryera në tokën europiane”.

Ai tha se autoritetet ruse janë përgjegjëse për këto mizori.

Ministrja gjermane e Mbrojtjes tha se BE duhet ta diskutojë ndalimin e importit të gazit rus, pasi forcat e Moskës u akuzuan për kryerjen e mizorive pranë Kyivit.

“Duhet të ketë një përgjigje. KRlME të tilla nuk duhet të mbeten pa përgjigje”, tha Christine Lambrecht në një intervistë.

Komentet shënojnë një ndryshim të rëndësishëm në përgjigjen e Gjermanisë ndaj thirrjeve për ndalimin e importeve ruse të energjisë, pasi kishte thënë më parë se sanksione të tilla do të ishin shumë të dëmshme për ekonominë e saj.

Rusia furnizon 40% të nevojave të gazit të Europës.

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha mbrëmë se aleatët perëndimorë do të bien dakord për sanksione të mëtejshme kundër Rusisë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago