Categories: Viral

Biden ndan 800 milionë dollarë për Ukrainën – SHBA-ja do të dërgojë edhe helikopterë për ushtrinë ukrainase

Presidenti amerikan Joe Biden sapo ka miratuar një paketë të re të rëndësishme të armëve, municioneve dhe pajisjeve të tjera për Ukrainën me vlerë 800 milionë dollarë.
Njoftimi për pajisje të tjera u bë pas një telefonate me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Lista e blerjeve, të cilën ukrainasit e kanë kërkuar prej javësh, përfaqëson një ndryshim të dukshëm në atë që Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të bëjnë për të ndihmuar në përballimin e pushtimit rus.

Ai do të përfshijë një ri-furnizim me armë tashmë të dhëna për ukrainasit, por, në mënyrë kritike, edhe sisteme të reja armësh, të përshtatura për sulmin e ri rus që pritet në lindje të vendit në ditët në vijim.

Ai do të përfshijë 200 transportues të blinduar, sisteme të avancuara artilerie, drone dhe ndoshta më e rëndësishmja helikopterë, duke mbushur boshllëqet kryesore në amatimin e Ukrainës.

Vetëm dje, zyrtarët amerikanë mohuan sugjerimet se amerikanët do të dërgonin helikopterët Mi-17 të caktuar për Forcën Ajrore afgane përpara se Afganistani të binte në duart e Talebanëve.

Sfida tani për ukrainasit është që t’i marrin këto armë në fushën e betejës sa më shpejt që të jetë e mundur dhe të stërvitin trupat e tyre për t’i përdorur ato.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago