Viral

Çeçenëve ju ndodhi me e keqja ato Tradhëtohen nga spiunët, sigurimi rus u tregon vendndodhjen e tyre forcave ukrainase

Javën e kaluar inteligjenca ukrainase tha se një skuadër goditëse çeçene e dërguar për të vrarë Zelenskyn ishte eliminuar në Kiev pasi informacioni iu dorëzua atyre nga spiunë rusë “të cilët nuk duan të marrin pjesë në këtë luftë të përgjakshme”.

Arestovich i sugjeroi Rada TV, kanalit të parlamentit ukrainas, se rrjedhjet e inteligjencës nga Kremlini ishin një përpjekje për të dobësuar Ramzan Kadyrov, 45 vjeç, presidentin çeçen, dhe luftëtarët e tij “si një forcë që ka ende ndikim të rëndësishëm në Rusi”.

Edhe pse Kadyrov, i cili qeveris republikën ruse të Çeçenisë si një çiflig personal, e ka përshkruar veten si “ushtari këmbësor” besnik i Putinit, ai është një pasuri dhe një detyrim për Kremlinin.

Pas pretendimeve se zyrtarët në FSB u kishin dhënë informacion ukrainasve, një raport i rrjedhur nga agjencia e inteligjencës sugjeroi këtë javë se Kadyrov kishte “humbur toruan” dhe ishte në prag të konfliktit me rusët.

Autori i raportit, gjoja një analist i FSB-së, mendoi se nuk kishte gjasa që rrjedhja të kishte ardhur nga Moska, por vuri në dukje se ishte një taktikë efektive nga ukrainasit për të mbjellë ndarje.

Kadyrov, një avokat i zëshëm i pushtimit rus të Ukrainës, pretendon se ka dërguar 10,000 ushtarë në vend, duke përfshirë tre djemtë e tij, më i riu prej të cilëve, Adami, është 14 vjeç.

Anzor Bisaev, komandanti i njësisë së forcave speciale Akhmat Grozny të çeçenëve, filmoi veten duke ecur nëpër Borodyanka, një qytet në veriperëndim të Kievit, duke u gëzuar për shkatërrimin e tij.

The Times foli me njerëzit në fshatin Katyuzhanka, 40 milje në veri të Kievit, këtë javë pasi u pushtua nga forcat çeçene të cilët i detyruan banorët të largoheshin nga shtëpitë e tyre. Ka pasur gjithashtu raporte të pakonfirmuara të ushtarëve çeçenë që vrasin civilë në shtëpitë e tyre në Irpin, në periferi të Kievit.

Pasi ofensiva u ngadalësua në ditët e para të pushtimit, Kadyrov i kërkoi Presidentit Putin të linte mënjanë çdo përmbajtje. Ai u ka bërë thirrje myslimanëve që ta pranojnë luftën si një detyrë fetare dhe ka publikuar video që tregojnë trupat çeçene që përgatiten të shkojnë në Ukrainë.

Në një klip ai mburret me aftësitë e regjimentit të tij “të policisë speciale”. Regjimenti drejtohet nga Zamid Chalaev, i cili akuzohet për shkelje të të drejtave të njeriut. Videoja tregon ushtarë të maskuar që qëndrojnë në një terren parakalimi me mbishkrimin: “Nuk është rastësi që luftëtarët e regjimentit konsiderohen më të mirët nga më të mirët. Ishin ata që likuiduan grupin e fundit të banditëve në Republikën Çeçene një vit më parë”.

Disa çeçenë kanë marrë armët kundër Rusisë. Batalioni Dzhokhar Dudayev, i quajtur sipas presidentit çeçen nga viti 1991 deri në 1996, ka luftuar përkrah forcave ukrainase në Ukrainën lindore. Batalioni përbëhet nga rreth 500 çeçenë që kundërshtuan integrimin e rajonit në Rusi.

Separatistët çeçenë shpallën pavarësinë nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1991 gjatë rënies së tij, duke çuar në dy luftëra dhe një periudhë të gjatë kryengritjesh. Kadyrov, një ish-separatist, u bë president në vitin 2007.

Luftëtarët çeçenë besnikë ndaj Kremlinit po tradhtohen nga spiunët rusë të cilët po ua tregojnë vendndodhjen e tyre forcave ukrainase, ka pohuar një ndihmës i Presidentit Zelensky, raporton The Times.

Oleksei Arestovich tha se FSB “po transmetonte në heshtje” informacione në lidhje me lëvizjet e njësive çeçene.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago