Categories: Viral

Çfarë po ndodh? Avionë Iuftarakë rusë me armë bërthamore ‘pushtojnë’ qiellin e Suedisë

Sipas një raporti të ri, avionët luftarakë rusë që mbanin armë bërthamore hynë në hapësirën ajrore suedeze. Sipas TV4 News të Suedisë, një burim tha se lëvizja ishte një akt i qëllimshëm intimidues.

Rrjeti televiziv tha se 4 avionë rusë, 2 Sukhoi 24 dhe 2 Sukhoi 27, u ngritën nga baza ajrore e Kaliningradit më 2 Mars. Burimet zbuluan se avionët luftarakë ishin të pajisur me armë bërthamore “diçka që pilotët rusë e kishin të qartë që duhet ta tregonin”.

Për shkak të konfliktit në Ukrainë, Forcat Ajrore Suedeze thuhet se kishin një gatishmëri të shtuar dhe mund të parashihnin se pilotët po shkonin drejt qiellit mbi Gotland, ishull suedez në Detin Baltik.

Forcat e armatosura të vendit nuk pranuan të komentojnë zyrtarisht nëse avionët ishin të pajisur me armë bërthamore, por i thanë rrjetit televiziv se shkelja e hapësirës ajrore duket të ketë qenë e qëllimshme.

“ Ne e vlerësojmë si një veprim të qëllimshëm. Gjë që është shumë serioze, sidomos nga një vend në luftë. Ne e kemi analizuar incidentin dhe është e qartë se nuk mund të përjashtoj se mund të ketë qenë një shkelje e hapësirës në mënyrë aksidentale. Por gjithçka tregon se në fakt ka qenë e qëllimshme”, tha shefi i Forcave Ajrore Carl-Johan Edstrom.

Shkelja e territorit suedez zgjati për rreth 1 minutë, shtoi raporti.

Suedia, e cila është neutrale dhe jo anëtare e NATO-s, kishte vendosur në gatishmëri dy avionë luftarakë JAS 39 Gripen që thuhet se kanë marrë imazhe të avionit rus që konfirmoi se ishin të pajisur me armë bërthamore.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago