Categories: Viral

E fundit/ 1 mijë ushtarë rusë të Gardës Kombëtare refuzojnë të Iuftojnë në Ukrainë

Duket që disfatat e mëdha të rusëve që nga fillimi i luftës në Ukrainë, kanë shtyer shumë nga ushtarët e Gardës Kombëtare drejt refuzimit të pjesëmarrjes në këtë konflikt.

Pasi Mikhail Benyash, një avokat rus, tha se do të mbronte një grup rojesh kombëtare që refuzuan t’i bashkoheshin luftës në Ukrainë, ai u linçua me thirrje nga i gjithë vendi.

Shumë njerëz nuk duan të shkojnë dhe të luftojnë,” tha Benyash me telefon nga qyteti jugor i Krasnodarit, duke shtuar se rreth 1,000 njerëz kishin qenë në kontakt me ekipin e tij, ndërsa ai ndjek çështjen e parë gjyqësore për të zbuluar zyrtarisht mospajtimin brenda radhëve të forcave të sigurisë ruse për pushtimin.

12 rojet kombëtare që u pushuan nga puna pasi refuzuan të shkonin në Ukrainë ishin anëtarë të Rosgvardia, një forcë e militarizuar e ndarë nga ushtria që u krijua në 2016 për të ruajtur rendin publik dhe për të luftuar krimin, shkruan Financial Times.

Rasti vjen në vazhdën e raporteimeve për pakënaqësi në rritje në të gjithë forcat ruse, me zyrtarët ushtarakë perëndimorë që tregojnë për moralin e ulët dhe aktet e supozuara të sabotimit. Deri më tash, sipas ukrainasve, rreth 17 mijë rusë janë vrarë në Ukrainë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago