Categories: Viral

E fundit: Franca hap hetimet ndaj Rusisë për KRlME Iufte në Ukrainë

Franca ka hapur hetimet mbi KRlMET e mundshme të Iuftës në Ukrainë, kundër shtetasve francezë që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, shkruan Reuters.
Në një deklaratë, prokurori francez tha se po hetonte KRlMET e mundshme të kryera në qytetet ukrainase të Mariupol, Gostomel dhe Chernihiv midis 24 shkurtit dhe 16 marsit. Ndërsa Perëndimi po përgatit paketën e re të sanksioneve kundër Rusisë, kryebashkiaku i Kievit tha se duhet të marrë fund sa më parë kjo Iuftë e makabre.

Situata midis vendeve është përshkallëzuar edhe më shumë pas masakrës në Bucha. Rusia nga ana tjetër ka mohuar se ka shënjestruar civilët dhe tha se mizoria e tyre ishte organizuar nga Perëndimi.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago