Categories: Viral

E FUNDIT/ Tensionohet situata mes Polonisë dhe Bjellorusisë, çfarë ndodhi në kufi?

Ka pasur tensione në kufirin që ndanë Bjellrusinë me Poloninë, ku një polic kufitar bjellorus ka akuzuar forcat polake se i kanë sulmuar me “plumba metalikë” dhe llastiqe.

Autoritetet kufitare polake dyshohet se kanë kryer “akte të paligjshme” në një pikë kontrolli pranë qytetit të Brest, thanë autoritetet bjelloruse. Në deklaratë thuhet se natën e 10-11 prillit, ushtarët polakë qëlluan në Peschatka, një pikë kontrolli rrugore në Bjellorusi.

Ata shtojnë se forcat e sigurisë u përpoqën t’i verbonin oficerët e policisë kufitare bjelloruse me një lazer.

Komiteti Shtetëror i Kufirit të Bjellorusisë ka shpërndarë pamjet që tregojnë një person të armatosur duke ndezur një dritë drejt një kamere.

Incidenti i supozuar të kujton një tjetër “shkelje kufiri” të raportuar që ndodhi në janar kur u zbuluan vrima pranë emblemës së Komitetit të Kufirit në Bjellorusi.

Përkeqësimi i marrëdhënieve midis Bjellorusisë dhe Polonisë

Incidenti ndodhi mes tensioneve të rritura midis Polonisë dhe Rusisë, një aleate e Bjellorusisë. Zyrtarët ukrainas kanë akuzuar vazhdimisht Minskun se po përgatitet t’i dërgojë trupat e veta në luftë, gjë që Bjellorusia e mohon.

Marrëdhëniet midis Polonisë dhe Bjellorusisë janë përkeqësuar që nga rizgjedhja e presidentit Alexander Lukashenko në vitin 2020. Varshava ka nisur ndërtimin e një gardhi 350 milionë euro përgjatë kufirit të saj me Bjellorusinë për të parandaluar hyrjen e emigrantëve të paligjshëm.

Të dielën, rojet kufitare polake akuzuan zyrtarët bjellorusë për gjuajtje me gurë dhe përdorimin e lazerëve kundër patrullave polake ndërsa një grup migrantësh u përpoqën të hynin në vend.

“Ne nuk po komentojmë materialet e publikuara nga pala bjelloruse. Ka pasur shumë indikacione se disa nga informacionet e publikuara nga shërbimet bjelloruse janë manipuluar muajt e fundit. Rojet kufitare nuk kanë qëlluar apo përdorur llastiqe mbrëmë”, tha një zëdhënës i Gardës Kufitare polake.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago