Categories: Viral

E papritur! Zelensky ‘sulmon’ Merkelin dhe Sarkozy

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, kritikoi ish-udhëheqësit e Gjermanisë dhe Francës, Angela Merkel dhe Nicolas Sarkozy, duke i fajësuar ata për vdekjen e civilëve ukrainas.

“Unë ftoj zonjën Merkel dhe Sarkozy të vizitojnë Bucha, për të parë se çfarë ka çuar politika e 14 viteve të koncesioneve ndaj Rusisë,” tha z. Zelensky, duke iu referuar periferisë së Kievit, ku në disa imazhe u shfaqen trupat e civilëve të vrarë.

Ai fajësoi politikanët e vendeve të NATO-s për pasjen e një “frike absurde” ndaj Rusisë, duke shtuar: “Ata menduan se duke refuzuar Ukrainën, mund ta qetësonin Rusinë, për ta bindur atë të respektonte Ukrainën dhe të jetonte normalisht përkrah nesh”.

Samiti i Bukureshtit u shënua nga një debat nëse do t’i jepet Ukrainës dhe Gjeorgjisë një “plan veprimi anëtarësimi” zyrtar për t’i udhëhequr ata drejt kualifikimit për anëtarësim në NATO.

Më atë kohë Presidenti Xhorxh Ë. Bush favorizoi një gjë të tillë. Ndërsa Merkel dhe Sarkozy argumentuan se asnjëri nga vendet nuk ishte gati dhe se zgjerimi i planeve të anëtarësimit tek ata do të dëmtonte rëndë marrëdhëniet me Rusinë dhe Presidentin Vladimir Putin

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago