Categories: Viral

E paqartë nëse konvoji rus ekziston jashtë Kievit, thotë Pentagoni

Në fillimet e agresionit në Ukrainë, një autokolonë e automjeteve ruse që shtrihej rreth 65 kilometra u fotografua derisa supozohej se po shkonte në drejtim të kryeqytetit ukrainas, Kiev. Kjo ngeci pasi pushtimi rus humbi ritmin, dhe sot Pentagoni ka pranuar se është e paqartë nëse ajo kolonë ende ekziston apo jo.

“Unë as nuk e di nëse ekziston ende në këtë pikë… Ata kurrë nuk e kanë përmbushur vërtetë misionin e tyre”, tha zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby, shkruan Sky News.

Kolona u bë një simbol i vështirësive ruse në fushën e betejës më herët gjatë agresionit dhe ishte sulmuar vazhdimisht nga forcat ukrainase gjatë javëve të para.

Ndërkohë, Kirby tha për Fox News se SHBA dëshiron që kufijtë e Ukrainës të respektohen si përpara se të fillonte agresioni më 24 shkurt. Ai shtoi se duket se Rusia po i jep përparësi marrjes së rajonit lindor të Donbasit.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago