Categories: Viral

E tmerrshme: Publikohet momenti kur komandanti rus dëgjohet duke dhënë urdhër për vrasjen e civilëve

Është publikuar një moment i tmerrshëm kur një komandant rus dëgjohet duke iu thënë trupave të tij të qëllojnë mbi civilët ukrainas, afër Mariupolit të rrethuar, derisa vazhdojnë akuzat për krime lufte nga Rusia në Ukrainë.

Në një transmetim radiofonik të përgjuar nga SBU e Ukrainës dhe i publikuar në llogarinë zyrtare të shërbimit të sigurisë në Facebook, një ushtar i paidentifikuar detajon pozicionet e joluftëtarëve për trupat aty pranë në një fshat pranë qytetit port jugor.

Eprori i tij më pas dëgjohet duke thënë: ‘’Nxirrni të gjithë jashtë’’. përpara se të dyfishojë udhëzimet e tij për gjakderdhje.

Qyteti port i Mariupol është kthyer në një ferr të gjallë për ata që janë ende të bllokuar atje nga pushtuesit rusë. Zyrtarët lokalë vlerësojnë se deri në 5,000 kanë vdekur nga bombardimet e Moskës, ndërsa 90 për qind e infrastrukturës së qytetit është shkatërruar.

Ditët e fundit, zyrtarët e sigurisë të Ukrainës kanë paralajmëruar se Rusia po përgatit një provokim të supozuar të flamurit të rremë në qytetin e rrethuar të Mariupolit, në të cilin ata do të akuzojnë trupat ukrainase për kryerjen e mizorive kundër popullatës së tyre.

“Sipas të dhënave ekzistuese, pushtuesit po përgatisin një falsifikim në shkallë të gjerë: ata planifikojnë të mbledhin trupat e banorëve të Mariupolit të vrarë nga vetë rusët dhe t’i paraqesin si viktima masive të trupave ukrainase.’’

Ushtritë e Moskës pritet të forcojnë kontrollin e tyre mbi aksesin e ushtarëve të tyre në internet dhe të kufizojnë përdorimin e aplikacioneve të mediave sociale.

Zyrtarët vlerësojnë se numri i të vdekurve në qytetin port është deri në dhjetëra mijëra dhe Kremlini tani po përpiqet të ‘mbulojë gjurmët’ pas dënimit ndërkombëtar për skenat e tmerrshme të Bucha ku trupat e civilëve u grumbulluan lart dhe u varrosën në varre masive.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago