Viral

Eksperti britanik: Ofensiva ruse në Donbas pritet të arrijë kulmin në javët e ardhshme dhe opsionet e Putinit nuk duken fare të mira

Ofensiva ruse në rajonin separatist të Donbasit në Ukrainën lindore po “ndërtohet” dhe pritet të arrijë kulmin në dy deri në tre javët e ardhshme, sipas analistit britanik të mbrojtjes, Michael Clarke.

Gjatë analizës së tij për Sky, Clarke tha gjithashtu se ajo që do të ndodhë nga tani deri në fund të këtij muaji do të përcaktojë se sa hapësirë ​​për manovrim ka presidenti Vladimir Putin dhe cilat janë opsionet e tij ushtarake në pushtim – pasi deri më tani “ato nuk duken tmerrësisht të mira”.

Profesor Clarke tha se Putin ka filluar të kuptojë se opsionet e tij po bëhen “mjaft të kufizuara” sepse në fjalimin e Ditës së Fitores të së hënës në Moskë “ai nuk tha asgjë se çfarë tjetër mund të arrijë Iufta”.

Rusia po fokusohet në ‘çlirimin’ e Donbasit si pjesë e ‘operacionit të saj special ushtarak’ pas tërheqjes nga veriu i Ukrainës më herët gjatë Iuftës pas rezistencës së ashpër të Ukrainës.

Separatistët e mbështetur nga Rusia kontrollojnë një pjesë të rajoneve të Luhanskut dhe Donetskut, të cilat së bashku përbëjnë Donbasin dhe Putin dëshiron që ai rajon të jetë tërësisht në duart e pro-rusëve.

Më tej, profesori Clarke tha se ukrainasit kanë nisur kundërsulme lokale dhe ata kanë filluar t’i mbajnë rusët në vende të caktuara dhe t’i shtyjnë ata prapa, veçanërisht më në veri në Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i vendit.

Ai tha se ukrainasit tani do të duhet të vendosin nëse do të gërmojnë dhe të përpiqen të shkojnë kokë më kokë me forcat e Putin dhe të mbrojnë çdo pozicion sa më ashpër të jetë e mundur.

Nga Ukraina raportohet se forcat mbrojtëse të vendit janë duke iu afruar çdo ditë e më tepër kufirit me Rusinë, ndërsa kundërofensiva ukrainase vazhdon t’i zmbrapsë rusët jo vetëm në Kharkiv por edhe në disa qyteza të tjera më të vogla përgjatë rajonit të Donbasit.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago