Categories: Viral

Erdhi Momenti! Ambasada Amerikane Jep Lajmin, Yuri Kim Largohet Përfundimisht Nga Shqipëria..(FOTO)

Kthehet serish ne vemendje nga mediat e huaja ku eshte përmendur edhe nje here emri i ambasadores amerikane Yuri Kim si një kandidate e mundshme për ambasadore në Korenë e Veriut, duke e lìdhur këtë gjë edhe me origjinën e saj. Kujtojmë që Kim u përmend edhe kohe me pare si kandidate për këtë post edhe nga “Korean Broadcasting System”. Megjithatë Seuli zyrtar ende nuk ka një të diplomat amerikan që nga dorëhèqja e Harry Harris, por duket nuk ka akoma emra konkretë të propozuar. Kthehet serish ne vemendje nga mediat e huaja ku eshte përmendur edhe nje here emri i ambasadores amerikane Yuri Kim si një kandidate e mundshme për ambasadore në Korenë e Veriut, duke e lìdhur këtë gjë edhe me origjinën e saj. Kujtojmë që Kim u përmend edhe kohe me pare si kandidate për këtë post edhe nga “Korean Broadcasting System”. Megjithatë Seuli zyrtar ende nuk ka një të diplomat amerikan që nga dorëhèqja e Harry Harris, por duket nuk ka akoma emra konkretë të propozuar.

Presidenti i SHBA Joe Biden nuk ka emëruar ende një ambasador të ri në Korenë e Jugut, pavarësisht nga rëndësia e postit në marrëdhëniet dypalëshe, si dhe rëndësia e Seulit si një aleat i rëndësishëm në gjeopolitikën e Azisë Lindore. “Amerika është kthyer, diplomacia është kthyer,” tha Biden në shkurt, duke u distancuar nga paraardhësi i tij Donald Trump, i cili e bëri “Amerika e para” politikën e tij kryesore. Megjithatë mesazhi nuk është përcjellë ende pasi rreth gjysma e posteve të ambasadorëve të SHBA-së mbeten ende vakante – me Korenë e Jugut që është një prej tyre.

Sipas Shoqatës Amerikane të Shërbimit të Jashtëm, 95 nga 189 pozita ishin vakante që nga 4 nëntori. Vetëm shtatë nga të emëruarit për ambasadorë të Biden janë konfirmuar që kur ai mori detyrën, ndërsa 63 janë të bllokuar në Senat, sipas Partneritetit për Shërbimin Publik, 2 nëntor. Ish-ambasadori në Seul, Harry Harris, i cili u emërua nga Trump, dha dorëheèqjen më 20 janar pasi Presidenti Biden mori detyrën. Pas làrgimit të Harris, Robert Rapson shërbeu si ushtrues detyre i shefit të misionit, përpara se i Ngarkuari aktual me Punë Chris Del Corso të emërohej në qershor.

Disa figura u shfaqën si kandidatë të mundshëm për postin e ambasadorit në Seul në pranverë dhe verë, por thashethemet për emërimin e tyre u shuan shpejt. Vincent Brooks, ish-komandant i Koresë së Forcave të SHBA, ishte në listë, por një ndìhmës tha se ai nuk kishte marrë një ofertë nga administrata Biden. Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, Yuri Kim, gruaja e parë koreano-amerikane që u bë ambasadore e SHBA-së, është përmendur gjithashtu për këtë post, duke marrë parasysh ekspertizën e saj në çështjet e Azisë Lindore, si dhe ish-ambasadorin e SHBA-së në Burma, Derek Mitchell. Me zgjatjen e vendit të lirë, një grup ligjvënësish koreanë që i përkasin Komitetit të Punëve të Jashtme dhe Unifikimit të Asamblesë Kombëtare i kërkuan Koordinatorit të Shtëpisë së Bardhë për Indo-Paqësorin, Kurt Campbell, një emërim të shpejtë të ambasadorit të ri në Korenë e Jugut gjatë vizitës së tyre në SHBA në tetor.

Campbell tha se ai “e kupton plotësisht” nevojat për të plotësuar vendin vakant. Ndërkohë, disa emra të tjerë të mëdhenj kanë marrë poste ambasadore në aleatët dhe rivalët e SHBA-së në rajonin Indo-Paqësor. Ish-kryebashkiaku i Çikagos, Rahm Emanuel, u emërua ambasador i SHBA-së në Japoni, dhe diplomati me përvojë dhe ish-nënsekretari i shtetit për Çështjet Politike, Nicholas Burns, u caktua për të marrë ambasadorin në Kinë. Kryebashkiaku i Los Anxhelosit Eric Garcetti u emërua si ambasador i vendit në Indi.”

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago