Viral

Erdogan ka në dorë fatin e ushtrisë ruse / SHBA i kërkon Turqisë që t’i japë Ukrainës sistemin “S400” kundër avionëve

Në javët e para të Iuftës së parë të madhe evropiane të shekullit të 21-të, Shtetet e Bashkuara u kanë dërguar armë ukrainasve për shkatërrimin e tankeve ruse, por jo avionë Iuftarakë.

Shtëpia e Bardhë nuk do të dërgojë asnjë avion amerikan apo të NATO-s në qiellin mbi Ukrainë, një lëvizje që zyrtarët amerikanë frikësohen se mund të rrezikojë ta kthejë një Iuftë rajonale në një zjarr global, por ajo po i siguron Ukrainës raketa që mund të kryejnë të njëjtën detyrë të shkatërrimit të avionëve rusë.

Së fundmi zyrtarët amerikanë kanë hedhur idenë që qeveria e Turqisë t’i sigurojë Ukrainës sistemin e sofistikuar kundër avionëve S400.

Iufta e re ka detyruar një rillogaritje në fronte të tjera. Në një shembull, zyrtarët amerikanë kanë hedhur idenë që qeveria e Turqisë t’i sigurojë Ukrainës sistemin e sofistikuar kundërajror S-400. Është vetë sistemi, i krijuar nga Rusia, që zyrtarët amerikanë ndëshkuan Turqinë – një aleate e NATO-s – për blerjen nga Moska disa vite më parë. Tani diplomatët amerikanë shohin një mënyrë për ta tërhequr Turqinë nga kërcimi i saj me Rusinë – dhe për t’u dhënë ukrainasve një nga sistemet më të fuqishme kundërajrore me rreze të gjatë që ekziston.

Në Shtëpinë e Bardhë dhe në Pentagon, ka pasur debate aktive se cilat armë vdekjeprurëse të dorëzuara në Ukrainë plotësojnë interpretimet e nuancuara të asaj që lejon ligji ndërkombëtar.

Presidenti rus ka llogaritjen e tij komplekse se kur mbështetja ushtarake për Ukrainën nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj të NATO-s e “kalon kufirin”. Ai ka arsyet e tij për të mos përshkallëzuar, duke pasur parasysh fuqinë e kombinuar të anëtarëve të NATO-s dhe vështirësitë e dukshme të ushtrisë së tij kundër forcave ukrainase. Por ai gjithashtu nuk ka gjasa të pranojë humbjen ose një ngërç në Ukrainë pa testuar më tej vendosmërinë amerikane, pavarësisht paralajmërimeve të qarta publike nga Uashingtoni kundër përdorimit të armëve kimike, biologjike apo edhe bërthamore.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

9 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

9 months ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

9 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

9 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

9 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

9 months ago