Categories: Viral

Eurodeputeti kritikon sanksionet e BE-së: Janë të dështuara nuk janë të duhura për autokratin Putin

Eurodeputeti belg Guy Verhofstadt ka kritikuar Bashkimin Evropian për politikën e ndëshkimeve që ka ndjekur deri më sot ndaj Rusisë që pas nisjes së pushtimit të Ukrainës.
Kritikat, Verhofstadt ia ka adresuar drejtpërdrejt shefit të diplomacisë së Unionit, Josep Borrell.

Sipas tij, arsyeja pse paketat e ndjekura deri më tani nga BE janë të dështuara është se ato janë të dizajnuara për vende demokratike dhe jo për një autokrat si Putini.

Guy Verhofstadt e quan qesharak embargon e qymyrit duke sjellë në vëmendje se përbën vetëm 3 për qind të importeve nga Rusia ndërsa thekson se ende 50% e institucioneve financiare ruse kanë ende akses në sistemin SWIFT.

“E dini pse strategjia juaj nuk funksionon? Sepse paketat progresive të sanksioneve me një autokrat nuk funksionojnë. Ato funksionojnë në demokraci, me demokratë, që e kanë një opinion publik të vërtetë. Në Rusi nuk ka më opinion publik i vërtetë. E vërteta është që nuk funksion pasi paketa e pestë është çfarë? Qymyr. Është qesharake. Përbën vetëm 3% të importeve nga Rusia. Nxjerrja nga SËIFT-i, qesharak. Më shumë se 50% e institucioneve financiare janë ende jashtë pezullimit. Dhe oligarkët….Oligarkët do t’u shpëtojnë sanksioneve, ose do të humbasin pak nga paratë e tyre. Duhet të gjurmoni 6000 njerëzit rreth e qark Putinit. Njerëzit që vërtet punojnë me Putinin. Dhe listën e kemi…”

Eurodeputeti belg i bën thirrje Borrell-it që të bëhet një mbledhje e radhës në të cilën do të aprovohet një paketë e plotë sanksionesh që mund të bëjnë vërtet diferencën.

“Është koha të ndryshoni strategjinë, është koha që të keni një tjetër mbledhje të Këshillit të Evropës sa më shpejt të jetë e mundur dhe të ndiqni një paketë të plotë sanksionesh të cilat mund të bëjnë vërtet diferencën. Çdo gjë tjetër do të zgjasë Iuftë, çdo gjë tjetër do të thotë më shumë ukrainas të vr*arë.”

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago