Categories: Viral

Fermerët hero të Ukrainës fillojnë mbjelljet me jelek anti-plumb: Do ushqejmë vendin

Përkundër Iuftës që po zhvillohet në Ukrainë, fermerët e këtij shteti nuk janë zmbrapsur në kohën që kërkohet mbjellja.

Pranvera është koha më e mirë e mbjelljes për fermerët. Të veshur me jelekë anti-plumb dhe nën frikën se mund të humbin jetën, ata marrin rrezikun për të prodhuar në mënyrë që të prodhojnë ushqim për vendin.

Në një kohë kur kur shumë qytete në Ukraine vuajnë nga uria, kjo sakrificë e fermerëve është shumë e rëndësishme.

Duhet theksuar se sulmet, bombardimet dhe gjaku i VlKtlMAVE të pafajshme nuk po ndalet në Ukrainë. Në ditën e 48-të të Iuftës Rusia duket se nuk po tërhiqet aspak nga synimet e saj, ndërsa beteja e madhe për Donbasin sapo ka filluar.

Në një kohë kur riorganizimi pas tërheqjes nga Kievi dhe Chernihiv është duke u zhvilluar, trupat ruse po përqendrohen në frontin lindor për të nisur një shtytje vendimtare në pushtimin e plotë të provincave të Donetsk dhe Lugansk,

ndërsa rrethimi i qytetit vazhdon në bregdet, Mariupol, ku sipas presidentit Zelensky të vd*ekurit janë “dhjetëra mijëra” dhe 33,000 banorë “të deportuar” në Rusi.

Por ushtria e Kievit nuk dorëzohet dhe mbrojtja e Mariupolit vazhdon.

Në Mariupol, rusët përdorën “një substancë të panjohur” të dyshuar si kimike toksike, kundër ushtarakëve dhe civilëve, denoncoi presidentja e komisionit parlamentar për integrimin e Ukrainës në BE, Ivanna Klympush, shkruan La Repubblica.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago