Viral

Fevziu: Thaçi dhe të tjerët nuk akuzohen për asnjë vrasje konkrete, në burg janë për linjën e komandimit të UÇK-së

Njëri nga gazetarët më të njohur të Shqipërisë Blendi Fevziu në një intervistë për televizionin Euro News Albania ka dhënë disa detaje pas takimit me krerët e UÇK-së në Hagë.

“Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi, Rexhep Selimi nuk janë në burg për akuza konkrete, asnjëri prej tyre nuk akuzohet për një krim konkret ose për një vrasje konkrete, ata janë në burg sot për linjën e komandimit të UÇK-së që sipas gjykatës këta duhet të ishin përgjegjësitë për çdo llojë zhvillimi.

Në fakt është krejtësisht jashtë kontekstit si një njeri që e ka ndjekur luftën e Kosovës dhe kam qenë ndër të parët që kam hy në Kosovë dhe e di shumë mirë që lufta e Kosovës nuk ka qenë luftë midis dy ushtrive, ka qenë një lufte guerile e një grupi i cili mundohej të strukturohej. Të kërkosh llogari tek ta për një ngjarje që mund të ketë ndodhur në Malishevë e Rahovec kur në ato momente ata mund të kenë qenë duke e kaluar kufirin Shqipëri – Kosovë të zhveshur nga çdo pajisje elektronike e cila mund t’i identifikonte dhe mund t’i jipte sinjal forcave të sigurisë serbe se ku ata ishin kjo është absurde.

Po të flasim me këtë logjikë çfarë mund të ndodhë në mes të luftës së Rusisë dhe Ukrainës. Në këtë aspekt është një akuzë krejtësisht e pa mbështetur”, shtoi Blendi Fevziu.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago