Viral

Fillon tmerri i vërtetë për rusët: Bombarduesit amerikanë arrijnë në Ukrainë

Pentagoni njoftoi se rreth 90 bombardues të fuqishëm M777 kanë mbërritur me sukses në Ukrainë, këto armë janë pjesë e pakos disa miliardë ndihma ushtarake të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ukrainën, tani ukrainasit kanë në dorë armë shumë të fuqishme dhe si rezultat i kësaj edhe situata në teren do të filloj të ndryshojë.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, tha gjithashtu se rreth 60% e 144,000 granatave të bombarduesit iu dorëzuan forcave të Kievit.

Shtetet e Bashkuara po trajnojnë ushtarët ukrainas për sistemet e artilerisë dhe deri më tani më shumë se 220 ushtarë ukrainas kanë përfunduar stërvitjen me bombarduesit M777, ndërsa më shumë se 150 janë ende duke u trajnuar momentalisht.

Trajnime të tjera përfshinin sistemin e radarit të mbrojtjes ajrore AN / MPQ-64 Sentinel, në të cilin 15 ushtarë ukrainas përfunduan stërvitjen, dhe 60 të tjerë përfunduan stërvitjen në transportuesin e blinduar të personelit M113, ndërsa 50 të tjerë vazhduan stërvitjen, shkruan AJB.

Pentagoni njoftoi të premten e kaluar se kishte filluar trajnimin e forcave ukrainase për sisteme të reja ushtarake në Gjermani, duke përfshirë granata hedhësit, sistemet e radarëve dhe automjetet e blinduara etj.

Trajnimi erdhi pasi presidenti amerikan Joe Biden njoftoi mbi 1.6 miliardë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën në tre javët e fundit. Ai i kërkoi Kongresit 20.4 miliardë dollarë shtesë në ndihmë të re ushtarake dhe të tjera.

Shtetet e Bashkuara i kanë ofruar Kievit shumë armë për ta ndihmuar në luftën e saj kundër Ukrainës, duke përfshirë drone, municion antitank dhe anti-ajror dhe artileri të rëndë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago