Categories: Viral

Filozofi rus: Vuçiçi nuk po e sanksionon Moskën sepse ”Rusia ia ka borxh Kosovën Serbisë”

“Siç duket përmendja e Kosovës sa vjen e shtohet në Rusi. Kësaj radhe komentet vijnë nga persona që Rusia i konsideron si intelektual të shquar të saj.

Sociologu dhe filozofi politik rus, njëherit themeluesi i idesë së një euroazianizmi të ri, Aleksandar Dugin, i cili konsiderohet të ketë një ndikim të madh në politikën e jashtme të Rusisë dhe presidentin, Vladimir Putin, vuri në dukje se vendi i tij ka një “borxh të madh” ndaj Serbisë, përcjell Novosti.

“Serbët janë të vetmit popull në Evropë që luftuan kundër Imperializmit Perëndimor,” thotë Dugin.

“Në vitin 1999, populli serb mori goditje që ishin të destinuara për rusët”, shtoi ai.

Dugin deklaroi se muret e para të Euroazisë janë ndërtuar në Serbi.

“Serbët janë i vetmi popull në Evropë që luftoi kundër Imperializmit Perëndimor. Kur talasokracia perëndimore u vërsul drejt kufijve tanë si furtunë, atëherë në trojet serbe u ngrit një mburojë dhe një flamur lirie. Muret e para të Euroazisë u ngritën në Serbi. Serbët i morën goditjet që ishin të destinuara për ne”, theksoi filozofi politik rus.

Dugin ka theksuar se Rusia ia ka borxh Serbisë kthimin e Kosovës dhe se duhet ta shlyejë atë borxh në të ardhmen e afërt.

“Borxhi ynë ndaj serbëve është i madh. Nëse serbët nuk do të kishin kundërshtuar Perëndimin, mendjet brenda Kremlinit nuk do të ishin zgjuar me kohë, edhe ardhja e Rusisë së Putinit do të ishte vonuar”.

“Kosovën ua kemi borxh serbëve. Për ta bërë Kosovën sërish serbe: kjo është detyrë historike dhe morale e Rusisë. Ne kemi fushën tonë të Kulikut, serbët kanë fushën e tyre të Kosovës. Por në shpirt, është e njëjta fushë ku do të takojmë dhe mundim armikun në betejën e fundit në Tokë”, përfundon Dugin.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago