Categories: Viral

Financial Times: Rusia pranon që Ukraina të anëtarësohet në BE, por jo në NATO

Rusia nuk po kërkon më që Ukraina të “denazifikohet” dhe është e gatshme të lejojë Kievin të bashkohet me BE nëse mbetet ushtarakisht i paangazhuar si pjesë e negociatave të vazhdueshme për armëpushim, sipas katër personave të informuar mbi diskutimet, shkruan Financial Times.
Sipas katër personave të informuar mbi diskutimet, Rusia nuk po kërkon më që Ukraina të “denazifikohet” dhe është e gatshme ta lejojë Kievin të bashkohet me Bashkimin Evropian nëse mbetet i paangazhuar ushtarakisht.

Moska dhe Kievi po diskutojnë një pauzë në armiqësitë si pjesë e një marrëveshjeje të mundshme që do të përfshinte braktisjen e përpjekjeve të Ukrainës për anëtarësim në NATO në këmbim të garancive të sigurisë dhe perspektivës për t’u bashkuar me BE-në, thanë njerëzit në kushte anonimiteti sepse çështja është ende e pa finalizuar.

Draft dokumenti i armëpushimit nuk përmban asnjë diskutim për tre nga kërkesat kryesore fillestare të Rusisë – “denazifikimin”, “çmilitarizimin” dhe mbrojtjen ligjore për gjuhën ruse në Ukrainë.

Të dërguarit nga të dyja palët do të takohen në Stamboll të martën në një raund të katërt të bisedimeve të paqes, të krijuara për t’i dhënë fund pushtimit të plotë të Ukrainës nga presidenti, Vladimir Putin.

Koncesionet nga ana e Rusisë vijnë pasi ofensiva e saj tokësore njëmujore ka ngecur kryesisht si rezultat i rezistencës më të ashpër të Ukrainës sesa pritej dhe mangësive operacionale ruse. Por, Ukraina dhe mbështetësit e saj perëndimorë mbeten skeptikë për qëllimet e Putinit, duke u shqetësuar se presidenti rus mund t’i përdorte bisedimet si një perde tymi për të riorganizuar forcat e tij të rraskapitura dhe për të planifikuar një ofensivë të re.

David Arakhamia, kreu i partisë së presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, dhe një anëtar i ekipit negociator të Kievit, i tha agjencisë mediatike Financial Times se palët ishin afër marrëveshjes për garancitë e sigurisë dhe ofertën e Ukrainës në BE, por kërkoi kujdes në lidhje me perspektivat për një përkeqësim.

Në këmbim, Ukraina do të merrte atë që Arakhamia e quajti “formulim afër nenit 5 të NATO-s” – sipas të cilit anëtarët e aleancave duhet t’i vijnë në ndihmë njëri-tjetrit nëse sulmohet – për garanci sigurie nga vendet duke përfshirë Rusinë, SHBA, MB, Kanada. , Franca, Gjermania, Kina, Italia, Polonia, Izraeli dhe Turqia.

“Të gjitha çështjet” kanë qenë “në tryezë që nga fillimi” i negociatave, por “disa pika kanë mbetur të pazgjidhura”, tha Arakhamia.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago