Categories: Viral

Forcat speciale amerikane stërviten në Detin e Zi

Forcat speciale të NATO-s, mes të cilëve edhe ato amerikane Navy SEAL, po zhvillojnë një stërvitje të madhe ushtarake në Detin e Zi, rreth 150 kilometra larg Ukrainës, ku luftë vijon prej gati 3 muajsh.

Një pjesë e misionit të trupave amerikane është çlirimi i një anijeje të marrë peng. Në stërvitje po marrin pjesë edhe forcat speciale rumune. Edhe pse gjithçka është një inskenim, bllokimi i rrugëve detare të tregtisë në Detin e Zi është diçka reale, sidomos që prej shtimit të forcave ruse në brigjet jugore të Ukrainës.

Lufta ka mbërritur shumë pranë zonës ekonomike ekskluzive të Rumanisë, në ishullin e Gjarprit, që ndodhet vetëm 45 kilometra larg brigjeve rumune. NATO thotë se është përpjekur të ndihmojë Ukrainën, që nuk është pjesë e aleancës, ndërkohë që synon të mos lejojë përhapjen e konfliktit edhe në territore dhe shtete të tjera.

“Këto ushtrime janë edhe më shumë të rëndësishme tani”, thotë për CNN një oficer komandues, emri i të cilit nuk publikohet për arsye sigurie. “Është shumë e rëndësishme që të gjithë të tregojmë se nuk kemi frikë”.

Në këtë stërvitje përfshihen 30 shtete dhe më shumë se 3300 efektivë të forcave speciale. Në vitet e kaluara, në të kanë marrë pjesë edhe forcat ukrainase, edhe pse nuk janë pjesë e NATO-s, ndërsa Rusia, thuajse gjithmonë dërgon mjete dhe trupa pasi ftohet si vend vëzhgues.

Stërvitje të ngjashme, trupat e NATO-s kanë realizuar këtë vit edhe në veri të Norvegjisë, ku sërish Rusia ishte e ftuar si vëzhguese, por zgjodhi të mos merrte pjesë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago