Viral

Forcat ukrainase: Pas 66 ditë Iuftë Rusisë ia shkatërruam 190 avion Iuftarak dhe 1008 tanke

Të paktën 23,200 ushtarë rusë janë eliminuar në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit, sipas ushtrisë së Kievit, shkruan la repubblica.

Në përditësimin e fundit për humbjet e deritanishme të Moskës, Ukraina tha se pas 66 ditësh Iuftë ushtria ukrainase ka rrëzuar 190 avionë Iuftarakë, 155 helikopterë dhe 232 dronë.

Përveç kësaj, forcat ukrainase pretendojnë se kanë shkatërruar 1008 tanke ruse, 436 artileri, 2,445 automjete të blinduara, 4 sisteme raketash balistike, 151 raketahedhës, 8 anije, 1,701 automjete, 76 cisterna dhe 77 njësi të mbrojtjes kundërajrore dhe njësi të pajisjeve speciale.

Mbi 2 mijë civilë janë vrarë dhe rreth 3 mijë janë plagosur deri më tani në Ukrainë, sipas vlerësimeve të OKB-së, ndërsa shifra besohet të jetë shumë më e lartë.

Ndërkohë më shumë se 5 milionë ukrainas janë larguar për t’i shpëtuar agresionit rus dhe mbi 10 milionë të tjerë janë zhvendosur brenda vendit.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago