Viral

Forcat ukrainase rimarrin edhe një fshat në rajonin e Kharkiv

Forcat ukrainase kanë rimarrë një tjetër fshat në rajonin verior të Kharkivit, ndërsa një kundërofensivë vazhdon kundër forcave ruse.

Në një video që qarkullon në Telegram, trupat janë parë duke vendosur një flamur në një ndërtesë në fshatin Molodova, vetëm 13 milje në juglindje të kufirit Ukrainë-Rusi. CNN ka gjetur dhe verifikuar vërtetësinë e videos.

“Kështu çlirohemi”, dëgjohet të thotë një ushtar në video. “Hap pas hapi, fshat pas fshati. Toka jonë”.

Kundërofensiva për të rimarrë territorin në Kharkiv ka rimarrë 6 fshatra në këtë zonë në dy javët e fundit.

Forcat ukrainase po i afrohen gjithashtu edhe një korridori që përdoret nga trupat ruse për të dërguar furnizime në Iziumin e pushtuar nga ta dhe në rajonin e Donetskut.

Furnizimi i forcave ruse në Izium dhe në rajonin verior të Donetskut është jetik për përparimin e tyre në Ukrainën perëndimore. Shumica e luftimeve dhe granatimeve në Ukrainë po zhvillohen në rajonet Donetsk dhe Luhansk.

Forcat ruse atje ndihmohen nga separatistët e mbështetur nga Rusia si në Donetsk ashtu edhe në Luhansk.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago