Categories: Viral

Harrojeni Ukrainen/ Kërcënimi i radhes i Putin: Ja 5 vendet e BE të cilat unë i pushtoj për dy ditë

Në vitin 2014 Vladimir Putin renditi pesë vendet evropiane që paraqisnin kërcënim për Rusinë, të cilat ai do t’i pushtonte për dy ditë. Vendet si Polonia, Rumania dhe shtetet baltike si Estonia, Letonia dhe Lituania, të cilat janë pjesë e bllokut të Bashkimit Evropian janë parë gjithmonë si një kërcënim nga Kremlini.

Edhe pse jo pjesë e BE-së këtu përfshihej edhe Ukraina, ndaj së cilës Moska nisi pushimin më 24 shkurt. Sipas gazetës gjermane Suddeutsche Zeitung, Putin dyshohet se i ka thënë presidentit të atëhershëm të Ukrainës, Petro Poroshenko se: “Po të doja, brenda dy ditësh do të kisha trupa ruse jo vetëm në Kiev, por edhe në Riga, Vilnius, Talin, Varshavë dhe Bukuresht”.

Kjo deklaratë tregonte për herë të parë idenë e Vladimir Putin për të sulmuar një shtet të BE-së dhe të NATO-s. Zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian Valdis Dombrovskis, i cili është letonez, i tha Politico-s në fillim të këtij muaji se Putini ka të ngjarë të rrisë ambiciet e tij ushtarake dhe të sfidojë NATO-n në vendet e Detit Baltik të Lituanisë, Letonisë dhe Estonisë nëse ai triumfon në Ukrainë.

“Nëse nuk e mbështesim Ukrainën, ajo nuk do të ndalet në Ukrainë. Është e qartë se Putini tani është në një lloj humori luftarak agresiv dhe për fat të keq, ka të ngjarë që ky agresion të vazhdojë edhe në vende të tjera”, është shprehur Dombrovskis.

I pyetur nëse ai ishte veçanërisht i shqetësuar për Moldavinë, ai identifikoi vendet baltike si shqetësim. Dombrovskis shtoi: “Nëse shikoni përshkallëzimin e retorikës agresive të Rusisë dhe madje edhe deklaratat që pretendojnë se Rusia mbështet interesat e Bjellorusisë për të pasur akses në Detin Baltik, dhe rritjen e retorikës anti-baltike – mirë në Ukrainë, ajo rrit edhe retorikën anti-ukrainase.

“Vendet jo anëtare të NATO-s janë kërcënuar gjithashtu pasi zëdhënësja e marrëdhënieve të jashtme ruse Maria Zakharova paralajmëroi kohët e fundit se Finlanda dhe Suedia mund të përballen me “pasoja ushtarake” nëse përpiqen të bashkohen me NATO-n.

Ajo tha: “Natyrisht, pranimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO, e cila është kryesisht një aleancë ushtarake siç e kuptoni mirë, do të kishte pasoja të rënda ushtarake dhe politike, të cilat do të kërkonin që vendi ynë të ndërmarrë hapa reagimi”.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago