Categories: Viral

Historike: Finlanda mbështet anëtarësimit në NATO

Finlanda ka konfirmuar se dëshiron të anëtarësohet në NATO, shkruajnë mediat e huaja.

Presidenti Sauli Niinisto tha se Finlanda, e cila ndan një të kaluar të trazuar dhe një kufi 1300 kilometra me Rusinë, duhet të aplikojë për anëtarësim në NATO “pa vonesë”.

Një deklaratë e përbashkët me kryeministren Sanna Marin ai u shpreh: “Shpresojmë që hapat që duhet të ndërmerren për të marrë këtë vendim do të zgjidhen shpejt në ditët e ardhshme”.

Që kur Rusia aneksoi Krimenë në vitin 2014, Finlanda ka rritur bashkëpunimin me NATO-n. Por deri më tani ajo nuk ka aplikuar për anëtarësim në mënyrë që të mbajë marrëdhënie të mira me fqinjin e saj lindor.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago