Categories: Viral

Ia hoqën Turqisë, SHBA-të gati të furnizojë Greqinë me avionët F-35

Greqia do të blejë në vitet e ardhshme një skuadron avionësh F-35 që më parë ishin “dëshira e zjarrtë” e Turqisë për të marrë armatimin në hapësirën ajrore të Egjeut dhe më gjerë në Mesdheun Lindor.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis mori dritën jeshile që vendi të mund të furnizohet me F-35, gjë që iu mohua Turqisë kohët e fundit për shkak të lojës politike me Rusinë dhe pasi vendi refuzoi që të vendoste sanksione ndaj pushtuesit të Ukrainës.

Njoftimet për përforcimin e Forcave Ajrore Greke me avionë luftarakë të gjeneratës së 5-të janë bërë, sipas raportimeve, nga burime të larta të qeverisë greke menjëherë pas takimit të Kyriakos Mitsotakis me presidentin amerikan Joe Biden dhe bisedimeve mes delegacioneve të dy vendeve.

Lajmi më pas u konfirmua nga të dyja palët.

Mediat greke, duke cituar burime diplomatike thonë se në takimin kokë më kokë Mitsotakis-Biden në Zyrën Ovale të Shtëpisë së Bardhë, si dhe në bisedimet dypalëshe që pasuan ndërmjet delegacioneve të vendeve, u ra dakord që “mbrojtja afatgjatë e vendit kundër kërcënimit turk me F35 do të ndodhë nga viti 2028 e në vazhdim kur Greqia do të ketë hapësirën e nevojshme buxhetore për të vazhduar me një treg kaq të rëndësishëm.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago