Categories: Viral

Izraeli i shet Gjermanisë sistemin raketor Arrow 3, hera e parë që lejohet jashtë shtetit

Gjermania ka pranuar miratimin nga Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të blerë sistemin kundërajror mbrojtës Arrow-3.

Legjislatorët gjermanë në të kaluarën kishin shtyrë Berlinin për të blerë ‘Mburojën e Hekurt’ të Izraelit për të zmbrapsur kërcënimet, por të hënën Gjenerali Ingo Gerhartz, kreu i Forcave Ajrore të Gjermanisë, i ka thënë gazetës izraelite The Jerusalem Post se Arrow 3 është sistemi më i përshtatshëm për kërcënimet e mundshme të shtetit të tij.

Blerja e sistemit, që ish kërkuar nga kancelari gjerman Olaf Scholz “ nis me miratimin e Izraelit dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës të cilin na e dhanë” tha Gerhartz.

Nëse Gjermania e blenë këtë sistem, kjo do të ishte hera e parë që Arrow 3 i shitet një shteti tjetër, e që është një prej sistemeve më të përparuara kundërajrore izraelite me kapacitet të rrëzimit të predhave balistike në lartësi prej 100 kilometrash dhe me një rreze deri në 2400 kilometra.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago