Categories: Viral

Kadyrov i kërkon Putinit të përdorë armatimin bërthamor në Ukrainë

Shpellari Çeçen Ramzan Kadyroiv, i ka sugjeruar Putinit që të përdorë armët bërthamore në rast se mercenarë të huaj do të Iuftonin në krah të Ukrainës.

Kadyrov i cili njihet ndryshe me nofkën “qeni i sulmit” është krahu i djathtë i Vladimir Putin. Ai lejohet të sundojë Çeçeninë si mbretërinë e tij personale në këmbim të besnikërisë absolute ndaj presidentit rus, një pasuri e paçmuar për Kremlinin pas dy rebelimeve të përgjakshme çeçene në vitet 1990.

Ai u promovua në gjeneral-lejtnant muajin e kaluar për rolin e tij në pushtimin, i cili thuhet se ka parë Iuftëtarët çeçenë të vendosur në detyra që kërkojnë brutalitet ekstrem.

Disa thuhet se janë caktuar të marrin në pyetje civilët në Mariupol, ndërsa të tjerët patrullojnë pas forcave të vijës së parë dhe qëllojnë dezertorët.

Në një video të re të xhiruar nga brenda pallatit të tij në Çeçeni, Kadyrov i thotë kamerës: “Çfarë do të bëja? Unë do të pastroj menjëherë Luhanskun dhe Donetsk dhe do të filloja të punoja më tej.

Unë do të deklaroja: Nëse ndonjë mercenar vjen në Ukrainë, ne do të shkonim në një sulm me armë taktike bërthamore në një moment të caktuar. Pra nuk na tallën. NATO, Perëndimi, janë në Iuftë me ne. Kjo nuk është shaka.’

Komandanti i Iuftës nuk specifikoi se cilët mercenarë i referohet dhe nuk ka asnjë tregues se Iuftëtarët me pagesë përgatiten të hyjnë në Ukrainë në emër të ndonjë prej aleatëve të saj perëndimorë.

Ai vazhdoi të këmbëngulte se Rusia do të pushtonte kryeqytetin e Kievit, pavarësisht se ishte zmbrapsur me sukses nga kundërsulmet e Ukrainës dhe rifokusoi përpjekjet e saj në rajonin lindor të Donbasit.

Ai shtoi: “Detyrat janë të qarta. Do të ketë një ofensivë jo vetëm në Mariupol, por edhe në vendbanime, qytete dhe fshatra të tjera, për të liruar Luhanskun dhe Donetsk para së gjithash.

“Ky qëllim u vendos nga komandanti suprem, presidenti ynë i dashur Vladimir Putin. Pas kësaj, ne do të marrim Kievin dhe të gjitha qytetet e tjera…

“Ka pyetje nga njerëzit se që kur u larguam nga Kievi, nuk planifikojmë ta marrim atë dhe Rusia i dorëzohet Ukrainës.

“Ju siguroj se nuk do të ketë asnjë hap prapa. Ka pasur konfuzion, momente të tilla ndodhin me strategjinë e Iuftës.

“Një gjest vullneti i mirë u keqkuptua nga armiqtë tanë.”

Ai më pas tregon hartat e kamerës që supozohet se tregojnë përfshirjen e tij në planifikimin e Iuftës.

Shkalla e rëndësisë së tij në strategjinë është e panjohur dhe ekspertët kanë spekuluar se ai po përdor rolin e tij të Iuftës për të frikësuar kundërshtarët në Çeçeni po aq sa për të demonstruar besnikëri ndaj Putinit.

Ai më parë mburrej se e kishte çuar djalin e tij 14-vjeçar, një nga dhjetëra fëmijë, në vijën e parë të frontit në Mariupol.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago