Categories: Viral

Kancelari Scholz shuplakë Ramës dhe Vuçiqit, “Ballkani i Hapur” ka vdek

Ata që ende kishin shpresë në “Ballkanin e hapur” duhet të jenë ndjer keq pas takimit të kryeministrit Kurti me kancelarin e ri gjerman, që rikonfirmojë me forcë se i vetmi process për stabilizim dhe bashkëpunim mbete “Procesi i Berlinit”.

Ky process vazhdon dhe do të vazhdojë të shënjoj rritje, me propaganduesit e “Open Ballkanit” si zgjidhje me të cilën pajetohet edhe Gjermania.

Kancelari Scholz tha se “me Procesin e Berlinit, Gjermania ka vite që angazhohet në këtë rajon”.

Ai përmendi katër marrëveshje të rëndësishme që tha se do të nënshkruhen në gjysmën e dytë të këtij viti në kuadër të Procesit të Berlinit.

“Projekti më i rëndësishëm krijimi i një tregu të përbashkët rajonal”, tha ai, duke paralajmëruar marrëveshje për lëvizjen e lirë të personave dhe njohjen e diplomave profesionale.

“Siç e shihni, patëm shumë tema, dhe gëzohem që ato do t’i vazhdojmë në një vizitë në Prishtinë”.

Brenda kësaj deklarata me pak fjalë thuhet e vërteta e vetme, Gjermania njeh vetëm “Procesin e Berlinit” dhe çdo gjë tjetër jashtë saj nuk ka të bëjë me të.

Kosova është dhe të vazhdojë të qëndrojë krah Gjermanisë dhe të Procesit të Berlinit, si e vetmja rrugë e sigurtë për barazi dhe integrim ndër rajonal.

Paralelizmi që mundohet Rama me Vuçiqin të bëjnë përmes “Ballkanit të Hapur” është tendencë për t’i vu thikën pas shpine Gjermanisë, aleatit më të madh të shqiptarëvë pas SHBA.

Orkestrimet e Sorosit përmës Ramës dhe Vuçiqit për të faktorizuar Serbinë në kurriz të shqiptarëve, respektivisht duke ndihmuar edhe Rusinë për të shtrirë ndikimin e saj në këtë pjesë të Ballkanit Perendimor, do të dështojnë.

Edhe tentativat për ndarje të Kosovës me eufemizat e “korrigjimit të kufijve” janë pjesë e këtij plani anti shqiptar pre e të cilës u bën edhe Hashimi dhe Ramën.

Me largimin e Hashimit pas konfirimit të aktakuzës, ka pësuar rënie të ndjeshme projekti serbo-rus, ndonëse akoma nuk ka vdekur.

Gjermania si mike e shqiptarëve s’do të lejojë të jetësohet projekti serbo-rus, ajo do të ndihmojë shqiptarët në të gjitha format dhe mënyrat e saja.

Edhe për liberalizim të vizave, kancelari gjerman shtroi nevojën e përparimit të shpejtë për një gjë të tillë, me vendosmërinë që e karakterizon Gjermaninë për të qenë gjithnjë në favor të shqiptarëvë.

Edi Rama të kuptojë së sa shpejt se është në rrugën e gabuar, të kthehet në anën e së drejtës, e cila është adresa e vetme për të mbrojtur të drejtat e shqiptarëvë me kudjesinq ë të trajtohen sit ë barabartë në kuadër të “Procesit të Berlinit”, nga ku shqiptarët do të marrin rolin e faktorit në Ballkanin Perendimor.

Edhe vet Vuçiqi e paralajmëroi para takimit të sotëm me z. Scholz se do e ketë të vështirë, gjë që u pa edhe gjatë konferëncës për gazetarë, me nervozën e papërmbajtshëm ku iu bë e qartë se “Procesi i Berlinit” ështe e vetmja adresë, të tjerat janë nuk do të mbijetojnë.

ketë edhe shuhet ëndrra serbe për Serbinë e madhe, daljen e saj në det, me Putinin në anën tjetër të dëshpëruar jo vetëm nga disfata që po pëson në Ukrainë, sikur të mos mjaftonte edhe vendosmëri e qartë e Gjermani kundër projekteve serbo-ruse.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago