Categories: Viral

Kane kaluar 72 dite nga Iufta e Ukraines me Rusine / Rreth 2808 automjete te shkaterruara dhe kaq mijera njerez kane humbur jete nga ana e Rusise

Rreth 26,000 trupa ruse janë eliminuar që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, sipas një njoftimi të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës në përditësimin e saj të fundit, shkruan BBC.

Ditën e djeshme, Rusia regjistroi humbjet më të mëdha në Avdiivka, në veri të qytetit ukrainas Donetsk.

Sipas njoftimit, Ukraina ka shkatërruar:

1170 tanke

2808 mjete të blinduara

519 sisteme artilerie

185 sisteme raketash

87 sisteme kundërajrore

199 avionë

158 helikopterë

1980 automjete dhe cisterna karburanti

12 varka

380 drone

41 njësi pajisje speciale dhe 94 raketa

BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë këto pretendime.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago