Categories: Viral

Këto janë armët e reja që ky shteti i fuqishë do t’i nisë për në Ukrainë

Britania e Madhe ka qenë njëra ndër vendet më mbështetëse të Ukrainës që prej fillimit të luftës dhe jo vetëm. Se ndihmat e saj për Ukrainën kanë qenë të rëndësisë jetike, këtë e dëshmojnë edhe humbjet e mëdha të rusëve në automjete ushtarake nga sistemet antitanke ‘NLAW’ në duart e ukrainasve, të ardhura nga Britania.

Pas vizitës së sotme të kryeministrit britanik në Kiev, u dha edhe një herë sinjal që Britania nuk do të zmbrapset në përpjekjen e saj për t’i dalur në ndihmë Ukrainës në ditët e saj më të vështira.

Britania tha sot se do të dërgojë 120 automjete të blinduara dhe sisteme të reja raketore kundër anijeve për të mbështetur forcat e armatosura të Ukrainës.

Ky njoftim erdhi pas takimit të mbajtur nga të dy liderët, Johnson e Zelensky.

Kryeministri Boris Johnson bëri vizitën e tij të parë në Ukrainë që nga pushtimi i Rusisë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago