Categories: Viral

Kina i dërgon fshehurazi Serbisë sisteme raketore tokë-ajër HQ-22 për ushtri

Aleati i Rusisë, Serbia pranoj një sistemi të sofistikuar kundërajror kinez në një operacion të mbuluar këtë fundjavë.

Kjo po ndodhë mes shqetësimeve perëndimore se një grumbullim i armëve në Ballkan në kohën e Iuftës në Ukrainë mund të kërcënojë paqen e brishtë në rajon, shkruan AP.

Mediat dhe ekspertët ushtarakë thanë të dielën se gjashtë avionë transporti Y-20 të Forcave Ajrore Kineze u ulën në aeroportin civil të Beogradit herët të shtunën, duke raportuar se mbanin sisteme raketore tokë-ajër HQ-22 për ushtrinë serbe.

Avionët kinezë të mallrave me shenja ushtarake u fotografuan në aeroportin ‘Nikola Tesla’ të Beogradit.

Dorëzimi i armëve mbi territorin e të paktën dy vendeve anëtare të NATO-s, Turqisë dhe Bullgarisë, u pa nga ekspertët si një demonstrim i shtrirjes globale në rritje të Kinës.

“Pamja e Y-20 ngriti vetullat sepse ata fluturuan masivisht në krahasim me një seri fluturimesh me një avion,” shkroi revista online The Warzone.

“Prania e Y-20 në Evropë në çdo numër është gjithashtu një zhvillim mjaft i ri.”

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago