Categories: Viral

Kina ‘mbështetë’ Rusinë: NATO të mos zgjerohet as edhe një centimetër në Lindje

Teksa konflikti në Ukrainë po afron më muajin e tretë, Zhao Lijian, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, ka përsëritur narrativen anti-NATO, shkruan Express-i britanik, përcjell Periskopi.

“As edhe një centimetër e prezencës ushtarake e juridiksionit të NATO-s nuk do të shpërndahet në drejtim të lindjes”, ka shkruajtur Lijian në llogarinë e tij në Twitter, duke iu referuar memorandumit ndërmjet Mikhail Gorbachev dhe James Baker të arritur në Moskë me 9 shkurt të vitit 1990.

Poshtë shkrimit, ai bashkëngjiti një fotografi duke krahasuar vendet anëtare të NATO-s në vitin 1990- para rënies së Bashkimit Sovjetik në vitin 1991- me gjendjen e tanishme.

Në hartë u paraqitën vendet që u janë bashkuar NATO-s, siç janë Gjermania, Polonia dhe Rumania.

Gjithashtu, në fotografi u hijezuan vendet që “janë duke kërkuar anëtarësim në NATO” dhe që “janë duke shqyrtuar anëtarësimin”, përfshirë Ukrainën.

Qeveria kineze ka refuzuar ta dënojë hapur Iuftën e Rusisë në Ukrainë, gjë që ka nxitur reagimin e fuqive perëndimore.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago