Categories: Viral

Kina paralajmëron anijen luftarake amerikane, kaloi tranzit në ngushticën e Tajvanit

Ushtria e Kinës të mërkurën e 11 majit ka raportuar se kishte monitoruar dhe paralajmëruar një luftanije amerikane që kishte lundruar përmes ngushticës së ndjeshme të Tajvanit – mision që ndodhi menjëherë pasi Kina kreu stërvitjet pranë ishullit.

Flota e 7-të e Marinës së SHBA-ve tha se kryqëzori me raketa të drejtuara “USS Port Royal” kreu një tranzit “rutinë” në ngushticën e Tajvanit përmes ujërave ndërkombëtare “në përputhje me ligjin ndërkombëtar” të martën, misioni i dytë i tillë në dy javë.

Shtetet e Bashkuara kanë kryer udhëtime të tilla rreth një herë në muaj, duke zemëruar Kinën, e cila i sheh ato si një shenjë mbështetjeje për Tajvanin, ishullin e qeverisur në mënyrë demokratike që Pekini e sheh si territor kinez.

Komanda e Teatrit Lindor të Ushtrisë Çlirimtare Popullore në një deklaratë tha se forcat e saj e kishin monitoruar anijen gjatë gjithë kohës dhe e “paralajmëruan” atë.

“Shtetet e Bashkuara shpesh organizojnë drama të tilla dhe provokojnë telashe, duke dërguar sinjale të gabuara për forcat e pavarësisë së Tajvanit dhe duke intensifikuar qëllimisht tensionet nëpër ngushticën e Tajvanit”, shtoi ai.

“Trupat e Teatrit ruajnë gatishmërinë e lartë në çdo kohë, kundërshtojnë me vendosmëri të gjitha kërcënimet e provokimet dhe mbrojnë me vendosmëri sovranitetin kombëtar dhe integritetin territorial”.

Marina e SHBA-ve tha se anija “kaloi përmes një korridori në ngushticën që është përtej detit territorial të çdo shteti bregdetar”.

“Tranziti i ‘Port Royal’ përmes ngushticës së Tajvanit tregon përkushtimin e Shteteve të Bashkuara për një Indo-Paqësor të lirë dhe të hapur. Ushtria e Shteteve të Bashkuara fluturon, lundron dhe vepron kudo ku e lejon ligji ndërkombëtar”.

Ministria e Mbrojtjes së Tajvanit tha se anija amerikane lundroi në veri përmes ngushticës dhe se situata në rrugë ujore ishte “si normale”.

Të martën vonë, ministria tha se një helikopter i vetëm sulmues kinez “WZ-10” kishte kaluar shkurtimisht vijën e mesme jozyrtare të ngushticës, ku avionët luftarakë nga të dyja anët normalisht shmangin kalimin, megjithëse forcat ajrore të Kinës e bëjnë këtë me raste.

Gjithashtu ai raportoi se dy helikopterë kinezë anti-nëndetëse “KA-28” u vunë re në një zonë afërsisht në gjysmë të rrugës midis bregut jugperëndimor të Tajvanit dhe ishujve Pratas të kontrolluara nga Tajvani në pjesën e sipërme të Detit të Kinës Jugore.

Forcat e Armatosura të Kinës kryen një raund tjetër stërvitjesh pranë Tajvanit javën e kaluar për të përmirësuar operacionet e përbashkëta luftarake, tha të hënën Ushtria Çlirimtare Popullore, pasi ishulli i pretenduar nga Kina raportoi një rritje të aktivitetit.

Shkatërruesi i raketave të drejtuara “USS Sampson” lundroi përmes ngushticës së Tajvanit më 27 prill, të cilin Kina e dënoi, duke thënë se misione të tilla dëmtojnë “qëllimisht” paqen dhe stabilitetin.

Shtetet e Bashkuara, si shumica e vendeve, nuk kanë lidhje zyrtare diplomatike me Tajvanin, por janë mbështetësi i tij më i rëndësishëm ndërkombëtar dhe furnizuesi i armëve, duke e bërë atë një burim të vazhdueshëm tensioni midis Pekinit dhe Washington-it.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago