Categories: Viral

Kosova rikthen kohërat e lavdishme në boks, sigurohet medalja e parë e Botërorit në epokën e re

Boksi i Kosovës dje regjistroi arritjen më të madhe dhe historike në kategorinë seniore, që kur Federata e Boksit të Kosovës u bë anëtare me të drejta të plota në Federatën Botërore të Boksit (AIBA) në vitin 2014.

Për këtë arritje u përkujdes Donjeta Sadiku, e cila sot e siguroi medaljen në Kampionatit Botëror, i cili po mbahet në Stamboll të Turqisë, shkruan Gazeta Express.

Sadiku ka siguruar pjesëmarrjen për në gjysmëfinale. Kjo nënkupton se ajo e ka të siguruar së paku medaljen e bronztë nga ky Botëror.

22-vjeçarja në çerekfinale e mposhti Wu Shih-yi, në kategorinë 57 deri në 60 kilogramë.

Kësisoj, Donjeta Sadiku është ende në garë për medaljen e artë dhe të argjendtë. Ajo tani do të garojë në gjysmëfinale.

Çdo fitore tjetër për boksieren nga Kosova do të përkthehej në tjetër medalje dhe tjetër sukses historik.

Pra, boksi i Kosovës veçse e ka siguruar medaljen më të rëndësishme që nga ndërkombëtarizimi, teksa tani janë rritur ambiciet edhe për medalje më të rëndësishme.

Kampionati Botëror i boksit për femra ka nisur më 8 dhe do të mbyllet më 20 maj. /Gazeta Express/

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago