Categories: Viral

Kosovari vjen me biçikletë nga Zvicra, shpërthen në lot: S’ka kush më pret, prindërit më kanë vdekur

Vaxhid Xhelili është poeti që po bën xhiron e rrjetit për nismën që ka marrë. Ai po udhëton prej dy javësh me biçikletë nga Zvicra në vendlindjen e tij në Kosovë.

Në një lidhje me Skype në “ABC e Mëngjesit”, ai tregoi se si i ka shkuar udhëtimi deri më tani.

“Ky ishte udhëtimi i ëndrrave të mia. Si i ri kur kam dal në diasporë, në Zvicër kisha dëshirë të eksploroja me biçikletë. Unë kam udhëtuar me tren, me autobus, me aeroplan shumë pak se e kam frikë. Jam nis nga Baseli më 4 maj, rreth dy javë.

Deri tani ka qenë udhëtimi shumë mirë, më mirë se ç’e kam menduar, fillimisht ishte pak vështirë se ishte shi, por njerëzit më kanë pritur shumë mirë.

Qëllimi im ka qenë të qëndroj afër natyrës prandaj kam zgjedhur kampingun, se mund të rrija edhe në hotel. Kam disa miqtë e mi që e kanë sponsorizuar udhëtimin, pa ja kërkuar unë. E kanë bërë vetë me dëshirën e tyre”.

Më tej, Vaxhidi u prek dhe me lot në sy u shpreh se në shtëpinë e tij në Kosovë nuk ka askënd që e pret, pasi prindërit i kanë vdekur.

“Kam 35 vite larg. Nuk kam asnjëri që më pret. Më presin bashkëvendasit e mi, të gjithë njerëzit që i njoh dhe më njohin. Në shtëpi nuk më pret askush. Më ka vdekur prindërit, nëna më ka vdekur para 5 muajsh. Unë kam gruan dhe familjen këtu në Zvicër. Kam dy djem, që më kanë lindur në Deçan, por tani jemi në Zvicër”./abcnews.al

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

7 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

7 months ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

7 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

7 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

7 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

7 months ago