Categories: Viral

Kryediplomati austriak: Shtetet e Ballkanit duhet të hyjnë në BE

Ministri i Jashtëm i Austrisë, Alexander Schallenberg (ÖVP), po shtyn përpara agjendën e tij për të vazhduar t’ia kujtojë Bashkimit Europian një zgjerim të planifikuar për të përfshirë shtetet e Ballkanit Perëndimor.

Gjatë fundjavës ai bëri një vizitë në Sofje dhe Shkup, për të trajtuar problemin që Bullgaria, anëtare e BE-së, po bllokon fillimin e negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut, raporton transmetuesi ORF, përcjell albinfo.at.

Schallenberg dha një intervistë në Financial Times javën e kaluar, në të cilën ai bëri thirrje që BE-ja t’u japë vendeve fqinje qasje të shpejtë në “pjesë të tregut të brendshëm”.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago